Sındırgı Ulaşım

ETKİNLİK ALANINA NASIL ULAŞIRIM?

Etkinlik alanının tam koordinatı: 39.305164N,  28.438307E olarak görebilirsiniz. Alanımızın adı Sarıcaova Yaylası. Burası Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Gözören köyü sınırları içinde yer alan oldukça büyük bir yayla. Alana 2 farklı noktadan giriş var, geldiğiniz şehre göre aracı olanlar için 3 farklı alternatif ile ulaşım mümkün. Yollar yer yer asfalt yer yer stabilize yoldur. Çukur ve tümsek gibi araçlara zarar verebilecek oluşumların sayısı çok az, yer yer dikkatli olmanız kaydıyla her türlü binek araçla alana erişimi kolaylıkla sağlayabilirsiniz. (Tüm yol tariflerinde kritik noktalarda yol gösterici tabelalar sizler için hazırlanacaktır)

  1. Balıkesir şehir merkezi üzerinden gelecekler için: Balıkesir’den itibaren aracınızla Bigadiç – Sındırgı karayoluna girin. Sındırgı ilçe merkezine ulaşmanıza 4 km kala Can Sosyal Tesisleri’nin olduğu yerden Uşak karayoluna doğru sola dönün. 14 km boyunca yarı orman yarı baraj gölü manzarası eşliğinde ilerledikten sonra solunuzda Obam Termal Oteli göreceksiniz. Oteli geçtikten hemen sonra Hisaralan köyü yoluna girin, dünyada çok az örneği olan yer şekilleriyle süslü, UNESCO Jeopark adayı dikitleri içeren kaplıca sularını gördükten sonra Kıranköy dönüşüne girince az ileride Kıranköy’e ulaşacaksınız. Bu noktada orman içinde tırmanışınız başlayacak. Köyden sonra 7 km ilerde yol ayrımında Gözören tabelasının gösterdiği noktada sağa döndükten 4 km sonra kendinizi etkinlik alanında bulacaksınız.

Ufak not: Obam Termal Otel sonrasında Hisaralan dönüşünü kaçırırsanız Kıranköy’e doğrudan giden bir başka yol daha var, biraz daha bozuk olmakla birlikte oradan da Kıranköy’e ulaşabilirsiniz, gerek termal kaynakları görmek gerekse daha temiz yoldan çıkmanız için Hisaralan içinden geçerek gelmenizi öneririz.

  • İzmir veya Denizli üzerinden gelecekler için: Yeni yapılan Akhisar çevre yolundan çıktıktan hemen sonra Sındırgı dönüşünü kaçırmayın oradan sağa dönün. Sındırgı ilçe merkezine vardıktan sonra Balıkesir yönünde devam edin, köprüden geçtikten hemen sonra Can Sosyal Tesisleri’nden Uşak karayoluna doğru sağa dönün. 14 km boyunca yarı orman yarı baraj gölü manzarası eşliğinde ilerledikten sonra solunuzda Obam Termal Oteli göreceksiniz. Oteli geçtikten hemen sonra Hisaralan köyü yoluna girin, dünyada çok az örneği olan yer şekilleriyle süslü, UNESCO Jeopark adayı dikitleri içeren kaplıca sularını gördükten sonra Kıranköy dönüşüne girince az ileride Kıranköy’e ulaşacaksınız. Bu noktada orman içinde tırmanışınız başlayacak. Köyden sonra 7 km ilerde yol ayrımında Gözören tabelasının gösterdiği noktada sağa döndükten 4 km sonra kendinizi etkinlik alanında bulacaksınız.

Ufak not: Obam Termal Otel sonrasında Hisaralan dönüşünü kaçırırsanız Kıranköy’e doğrudan giden bir başka yol daha var, biraz daha bozuk olmakla birlikte oradan da Kıranköy’e ulaşabilirsiniz, gerek termal kaynakları görmek gerekse daha temiz yoldan çıkmanız için Hisaralan içinden geçerek gelmenizi öneririz.

  • Uşak veya Kütahya üzerinden gelecekler için: Simav ilçe merkezine gelin, Sındırgı güzergahında Simav’ı geçtikten sonra 45 km ileride Balıkesir Uşak karayoluna bağlanacaksınız, bu noktada Çılbırcı köyü yoluna doğru sağa dönün, kuzeye doğru sırasıyla Çılbırcı, Çamalanı, Düğüncüler, Dedeler köylerine hiç girmeden ilerleyeceksiniz. Çıkacak yol ayrımınca Gözören dönüşünden sola dönün. Gözören’e gelmeden önce bir başka yol ayrımında sol tarafta Ulus Dağı’nı gösteren yerden dönün, 5 km ileride etkinlik alanına ulaşacaksınız.

Daha fazla manzara içeren yol tüyosu (İstanbul – Bursa gibi kuzey yönlerden gelip Balıkesir şehir merkezinden geçecek/gelecek olanlar için) : Etkinlik alanının ikinci girişi olan doğu girişi üzerinden erişim mümkündür. Yolunuzu 9 km, sürenizi de 10 dakika uzatacak olan bu yoldan gelirseniz daha fazla dağ, vadi, orman ve köy manzarasına tanık olursunuz. Bu güzergâh etkinlik alanına doğru Bigadiç’e girdikten sonra sola dönerek sırasıyla Salmanlı, İlyaslar, Yağcılar’dan geçiyor, oradan yavaş yavaş tırmanarak sırasıyla Aşağıgöcek, Köseler, Alanköy, Çayır ve Gözören köylerine geliyor. Gözören’i geçtikten sonra az ileride sağa dönen Ulus Dağı tabelasını takip ederek 5 km ilerdeki etkinlik alanına doğu yönünden girebilirsiniz. Eğer bu yönden gelirseniz dönüşünüzü esas önerilen orijinal rotaya göre planlamanızı öneririz, bu sayede Hisaralan’daki UNESCO Jeopark adayı bölgeyi doğrudan görme şansınız olur.

ARACIM YOK, ALANA NASIL GELEBİLİRİM?

Otobüsle Balıkesir Otogarı’na geldikten sonra otogardan hiç çıkmadan 17 nolu perona yönelirseniz Sındırgı minibüslerine binebilirsiniz, yarım saatte bir kalkan araçlar 32 TL ücret alıyor. Sındırgı merkeze gelince son durakta indiğinizde Sındırgı Belediyesi yürüme mesafesinde olacak, oraya yürüyün. Planlamanızı belediye önünden kalkacak araçların çıkış saatlerine göre planlayabilirsiniz. Plan aşağıdaki şekildedir.

Ulaşım ücreti sefer başına 20 TL’dir. Dönüşünüzü de planlayarak yeterli miktarda nakit bulundurmanız tavsiye edilir. Sındırgı – Sarıcaova Yaylası arasındaki ring hat konusundaki sorularınız için belediye iletişim hattı olarak 0266 5161124 numarasına ulaşabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.